Tipy na výlet

Město Bruntál   www.mubruntal.cz

Město Krnov   www.krnov.cz

Město Rýmařov   www.rymarov.cz


Motokáry Bruntál   www.motokarybruntal.cz

Sportovní zařízení Bruntál   www.sportbruntal.cz

Wellness centrum Bruntál   www.wellnessbruntal.cz
 

Lázně Karlova Studánka   www.k.studanka.cz

Zprávy o prvních pokusech, jak využívat zdejší prameny k léčebným účelům, pocházejí ze 17. století, ale lázně vznikly o 100 let později, v roce 1785, kdy celé bruntálské panství patřilo po konfiskaci po bitvě na Bílé hoře v roce 1620 Řádu německých rytířů. V roce 1785 byl u Dolního pramene postaven dřevěný lázeňský dům s 15 kabinami, ve kterých byly údajně dvě dřevěné vany pro léčbu koupelemi. Blahodárné síly pramenů přitahovaly stále více návštěvníků. Voda ke koupelím se ohřívala žhavou struskou, která se vozila z hubertovských hutí na vozech do prostoru dnešních lázní. V historii Karlovy Studánky sehrávala důležitou roli osada s vysokými pecemi na tavení železa, založená roku 1703 velmistrem Řádu německých rytířů Ludvíkem, na jehož počest byla pojmenována blízká sousední obec Ludvíkov.

Po založení lázní v roce 1785 a výstavbě prvních dřevěných budov koncem 18. století si zájem a příliv pacientů v 19. století vyžádal výstavbu zděných léčebných domů.

Vodopády Bílé Opavy

Krásná procházka, která může začít v Karlově Studánce (délka 3 km) nebo v Bělé pod Pradědem (2,5 km). V zimě nedoporučujeme, neboť stezka vede ve vyšších polohách a cesta může být namrzlá.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně

Přečerpávací vodní elektrárna je díky tech. parametrům i zasazení do nejvyšších partií Hrubého Jeseníku s výhledem na Praděd velice zajímavým dílem. Elektrárna funguje od r. 1996. Pro svoji funkci využívá přebytku elektrické energie zpravidla v nočních hodinách a mezi špičkami k čerpání vody z dolní do horní nádrže. V době zvýšené spotřeby se pak v turbinovém režimu vyrábí el. energie. Význam PVE Dlouhé Stráně je především v oblasti regulace výkonu a frekvence. Je to největší vodní energetické dílo v naší republice a výkon soustrojí je největší svého druhu v Evropě.

Ruční papírna – Velké Losiny

Jedna z nejstarších dosud pracujících evropských manufaktur na výrobu papíru byla založena ve Velkých Losinách v 16 století. V roce 1987 zde bylo zřízeno specializované museum papírenské výroby (jediné v ČR), které je zpřístupněno veřejnosti. Prohlídkový okruh po rekonstrukci prochází nejatraktivnějšími částmi objektu včetně stěžejních pracovišť výroby ručního papíru.

Praděd

Nejmohutnějším horstvem je Hrubý Jeseník s nejvyšší horou Praděd ve výšce 1 492 m.n.m. Se svým plochým temenem by nebyl příliš nápadný, jeho nezapomenutelnou podobu dotváří 145 m vysoká věž na vrcholu, která byla postavena místo staré kamenné rozhledny.

Vrchol Pradědu je již nad horní hranicí lesa, která se zde táhne ve výšce kolem 1300 m. Nad tuto výšku vystupuje v Hrubém Jeseníku 20 vrcholů. (Keprník 1424 m, Šerák 1351 m, Petrovy kameny 1438 m, Vysoká hole 1464 m a Jelení hřbet 1367 m)

Vrbno pod Pradědem   www.vrbnopp.cz

Vrbno pod Pradědem se nachází na soutoku Bílé, Střední a Černé Opavy. K Vrbnu se postupem času připojily osady Mnichov, Železná, Bílý Potok a Vidly a Ludvíkov. Ve středověku se zde těžilo zlato, stříbro a železná ruda. V blízkém okolí pracovaly hutě a malé sklárny. K zajímavostem města patří kostel sv. Michala, který má oltář na západní straně. Zámek ze 17. století. Historický hodnotný je areál hřbitova. Nedaleko města se nacházejí pozůstatky důlních děl.U Vidly stojí dřevěný kostelík, v Mnichově se nachází novogotický kostel. U Vrbna pod Pradědem je krásná příroda, lyžařské vleky, upravené běžecké tratě, cyklistické stezky, koupaliště, sauna, tenisové kurty.

Hrad Sovinec

Komplex hradu leží na skalnatém výběžku v horském údolí Nízkého Jeseníku. Hrad založili příslušníci rodu, kteří se po hradě píší od roku 1348. Za účast v protihabsburské revoltě byl hrad zkonfiskován Janu Kobylkovi z Kobylího, který jej v roce 1600 vyženil a dostal se do majetku řádu německých rytířů. Za druhé světové války v něm bylo zřízeno vězení a základna jednotek SS. Po osvobození hrad vyhořel a obnova probíhá až do současnosti. V posledních letech je na hradě bohatý kulturní život.

TOPlist